Zaznacz stronę

Początki VIII Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Poznaniu

1 czerwca 1992r. decyzją Zarządu Głównego ZPS został powołany w Poznaniu VIII Oddział Związku Polskich Spadochroniarzy. Członkami założycielami byli m.in. Biskupski Piotr, Brożko Maciej, Dzieciaszek Bolesław, Bartosiak Roman, Grasewicz Mieczysław, Górzeński Tomasz, Kajdy Dariusz, Pruski Mirosław, Peisert Franciszek, Prewicz Bogdan, Ptak Zenon, Gwiżdż Stanisław, Prewicz Bogdan, Ozorowski Andrzej, Pomietlak Artur Sławomir, Różycki Krzysztof, Wojtasiewicz Waldemar, Żurawski Jarosław.

W dniu 10 marca 1996r. Zarząd Oddziału zaakceptował wniosek Sławka Pomietlaka o stworzeniu samodzielnej sekcji spadochronowej na bazie członków czynnych spadochroniarzy przy VIII Oddziale. Pierwsze skoki sekcja rozpoczęła 18 maja 1996r. na lotnisku w Krzesinach, a następnie w Kąkolewie. W tym czasie sekcja liczyła 32 skoczków i borykała się z trudnościami sprzętowymi (spadochrony, samolot) – wykonaliśmy 428 skoków.

Rok 1997 to przeniesienie działalności sekcji na teren Centrum Szybowcowego w Lesznie, gdzie atmosfera była bardzo przyjazna – duże lotnisko, samoloty na miejscu (na potrzeby sekcji) oraz grupa miejscowych harcerzy chcących wykonywać skoki. Wyszkoliliśmy 22 skoczków i wykonaliśmy 712 skoków.

Rok 1998 to rozpoczęcie po raz pierwszy w Polsce masowego szkolenia na spadochronach szybujących, do czego uzyskał uprawnienia instruktor Artur Sławomir Pomietlak. W tym roku zostało wyszkolonych 246 skoczków na spadochronach szybujących, w tym 100 z organizacji „Strzelec”. Wykonaliśmy 972 skoki oraz pierwszy raz przeprowadziliśmy skoki nocne.

Rok 1999 to rok dalszej działalności sekcji na lotnisku w Lesznie. W tym samym roku zorganizowaliśmy III Spadochronowe Mistrzostwa Związku w Poznaniu. Wzorem Krakowa Mistrzostwa zostały rozegrane na terenie toru regatowego Malta. Startowało 76 zawodników. Ten rok sekcja zakończyła wyszkoleniem 23 skoczków i wykonaniem 797 skoków.

W 2000 roku kontynuowaliśmy działalność sekcji na lotnisku w Lesznie oraz zorganizowaliśmy skoki w Bydgoszczy i Lisich Kątach. Gdy zaczęło brakować miejsca na lotnisku w Lesznie, instruktor Pomietlak zaczął poszukiwania nowego miejsca na organizację samodzielnego Ośrodka Szkolenia nie tylko dla sekcji, ale i Związku Polskich Spadochroniarzy.

W lipcu i sierpniu 2001 roku na bazie Ostrowa zorganizowaliśmy dwa obozy Przysposobienia Obronnego, częściowo dotowane przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Program obozu zawierał szkolenie spadochronowe, zajęcia sportowe, obozy przetrwania, szkolenie strzeleckie prowadzone przez członków z Kalisza – Jerzego Krawczyka i Piotra Piątyszka. Komendantem obozów został Sławek Pomietlak, instruktorem spadochronowym, odbywającym praktykę Jan Leśniak, który prowadził również zajęcia sportowe (nauczyciel w-f) oraz Mieczysław Hapoński prowadzący obozy przetrwania.

W lipcu i sierpniu grupa skoczków i kandydatów w ramach wakacji i urlopów przystąpiła do przystosowania budynku głównego do użytku, przeprowadzając następujące prace: wymiana uszkodzonych umywalek, malowanie ścian i okien, położenie wykładziny podłogowej, naprawa instalacji elektrycznej, generalne sprzątanie wewnątrz i na zewnątrz budynku, montaż bojlera i term.

Działalność sportowa

Nasi wychowankowie członkowie sekcji spadochronowej od początku uczestniczyli w Mistrzostwach ZPS. Byli to m.in. Różycki Krzysztof ( Kraków, Łódź, Inowrocław ), Joanna Woźniak (Jelenia Góra, Inowrocław), Michał Żmuda (Jelenia Góra)

Działalność patriotyczno – obronna

Nasi wychowankowie ochotniczo zgłosili się do służby zawodowej w Wojsku Polskim:
Joanna Woźniak, Piotr Kut, Jacek Piechota, Michał Żuchowski, Tomasz Leśniewski.

Dotychczasowi Prezesi VIII Oddziału

Franciszek Peisert: 1992-2000
Ryszard Waszczuk: 2000-2003
Jerzy Cisielski: 2003-2004
Tomasz Woźniak: 2005-2009
Robert Topolski: 2009-2010
Ryszard Waszczuk: 2010-2011
Michał Żmuda: 2011-

Ważne odznaczenia

Postanowieniem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z dnia 21 lutego 2000r. zostali odznaczeni członkowie:

  1. Artur Sławomir Pomietlak – Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
  2. Franciszek Peisert – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
  3. Wiesław Amanowicz – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Wręczenie odznak odbyło się w Pałacu Prezydenckim.

Koła terenowe VIII O/ZPS

  1. Koło nr 1 Leszno, przewodniczący Bartosz Miara
  2. Koło nr 2 Kalisz, przewodniczący Piotr Piątyszek